>
Strona główna Kontakt Morze Szczupaki Sandacze Sumy Łososiowate Egzotyka i przygoda Promocje Nowości Promy
Na łososiowate i lipienie
DLA MUSZKARZY I NIE TYLKO
foto Zaprasza Piotr Motyka
Systematycznie rośnie liczba wędkarzy łowiących ryby łososiowate oraz lipienie. Wiążę się to zapewne z zauważalnym wzrostem zainteresowania połowami na sztuczna muchę. Właśnie w tym segmencie notujemy szczególnie dynamiczny przyrost wyjazdów, a najlepsze łowiska muchowe w Europie są już w najlepszych terminach dosłownie oblężone przez tysiące wędkarzy ze wschodu i zachodu (oblężone nie oznacza bynajmniej, że wędkarz stoi pięć metrów obok drugiego wędkarza, trzeba po prostu bardzo wcześnie załatwić sobie limitowaną licencję).
Kraje byłej Jugosławii
Wielka popularnością wśród muszkarzy cieszą się Bałkany, czyli głównie Słowenia i Bośnia/Hercegowina. Wielka ilość ryb jest tam okraszona pięknymi górskimi widokami. Szczególnie polecamy te kraje zwolennikom połowu grubego lipienia, pstrąga tęczowego oraz niewiarygodnie silnego pstrąga marmurkowego – „marmoraty”. Potokowca tam trochę mniej, choć też można go złowić.
Wyspy pełne ryb
Oczywiście nadal wielu wędkarzy preferuje połowy spinningowe czy trolling, co na wielu łowiskach jest możliwe. Mocno polecamy niedoceniana jeszcze Irlandię, oferującą wspaniałe połowy na trolling jeziorowego feroksa (gigantyczny pstrąg), a także rzeczne połowy na spinning i muchę pstrągów potokowych oraz łososi. Podobną opinię można wypowiedzieć o Islandii. Mało znana, wręcz egzotyczna, a piękną jak niewiele innych krajów. Tamtejsze rzeki i jeziora są bardzo zasobne w takie gatunki, jak palia, pstrąg potokowy, łosoś atlantycki i troć wędrowna.
Hitem na wyprawę życia jest Grenlandia. To nowość w naszej ofercie. Pierwsza ekspedycja organizowana przez nasze biuro w 2011 zamknęła wyjazd wynikiem 429 złowionych palii alpejskich (arctic char) na 9 uczestników. Przeciętnie ryby miały ok. 50 cm, a największe sztuki przekraczały 70 cm i 3 kilo wagi! Krajobrazy zapierały dech w piersiach, a samotność nad pełnymi ryb rzekami dawała poczucie prawdziwego szczęścia.
Za ocean
Z dalszych kierunków koniecznie należy wspomnieć też o zachodniej Kanadzie i Jukonie. Tam w gatunkach można wprost przebierać, a ilość ryb w wodzie jest doprawdy nieprzyzwoita. Jak się postaramy, złowimy tam pstrąga tęczowego, arktycznego lipienia, cudownie ubarwione palie, takie jak namaycush, dolly varden czy saibling, a także pięć gatunków pacyficznego łososia: ketę, gorbuszę, kiżuczę, nerkę i króla królów czyli samego kinga, zwanego przez Indian chinook! A jak nam się poszczęści, na okrasę możemy dołożyć najbardziej ekskluzywnego ze wszystkich pstrągów, chytrego jak lis, dwuśrodowiskowego steelheada.
Nordyckie rzeki i jeziora
No i na koniec najbliższa nam komunikacyjnie Skandynawia. Jest prawdziwym eldorado dla łowców ryb łososiowatych. Takie rzeki, jak Mörrum, Gaula, Orkla, Namsen, Alta czy Tornio są doskonale znane koneserom połowów łososi. Norweska Vefsna czy szwedzka Eman to królestwo wędrownej troci. Rybę tę można łowić również w morzu – brodząc. Najlepsze miejsca to wyspy Gotlandia i Bornholm. Pstrągi potokowe połowimy w Szwecji na rzece Alsteran, w okolicach Östersundu i w dalekiej Laponii. W Norwegii np. na rzece Hemsila, a w Finlandii na słynnych „koskach”. Na arktyczne palie trafimy w Laponii i północnej Norwegii. No ale przede wszystkim zapraszamy do Skandynawii na lipienie i zaliczane niegdyś do ryb łososiowatych sieje. Połowy na suchą muchę w okresie rójki majowej jętki, to coś doprawdy niezapomnianego. Możemy to przeżyć na rzekach i jeziorach środkowej Szwecji oraz na Dalekiej Północy – w Finlandii, Szwecji i Norwegii. Sztuki przekraczające 50 cm są tam zawsze w naszym zasięgu!
Zobacz ofertę wyjazdów na łososiowate i lipienie
foto Idrijca, Słowenia
foto Erfalik, Grenlandia
foto Ranga, Islandia
foto Breiddalsa, Islandia
foto Ribnik, Bośnia
Pstrąg potokowy
Lipień
NASI PARTNERZY
NASI PARTNERZY
DRAGON Fishing Equipment Serwis miłośników spinningu, castingu, jerkingu oraz trollingu.
SZWECJA
Szwecja
Jeziora i rzeki
Szkiery i wyspy
NORWEGIA
Norwegia - morze
Morze i fiordy
Wody słodkie
FINLANDIA
Finlandia - jeziora i koski
LAPONIA
Laponia
IRLANDIA
Irlandia
ISLANDIA
Islandia
ALANDY
Alandy
DANIA
Dania
HISZPANIA
Hiszpania
WŁOCHY
Włochy
AUSTRIA
Austria
SŁOWENIA
Słowenia
BOŚNIA
Słowenia
RUMUNIA
Rumunia
KENIA
Kenia
WENEZUELA
Wenezuela
BELIZE
Belize
KOSTARYKA
Kostaryka
KANADA
Kanada
GRENLANDIA
Grenlandia